КОМИСИЯ ЗА ПОДПОМАГАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ДЕТСКО-ЮНОШЕСКИ ШАХМАТ КЪМ БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО ШАХМАТ 1928

BFSH TAB2

Български девойки на челните места в световната ранглиста по шахмат

Български девойки на челните места в световната ранглиста по шахмат

Излезе октомврийската ранглиста на Световната шахматна федерация (ФИДЕ). Сред девойките до 20 г. в Топ 100 на света има 7 българки: IM Нургюл Салимова (9та), WFM Надя Тончева (21ва), FM Белослава Кръстева (25та), WFM Елиф Мехмед (48ма), WIM Виктория Радева (55та), FM Гергана Пейчева (62ра) и FM Габриела Антова (71ва). WFM Надя Тончева оглавява класацията в групата на девойките до 15 г. При девойките до 17 г. IM Нургюл Салимова е втора, а в групата до 16 г. FM Белослава Кръстева е шеста.

Тази равносметка показва, че в шахмата - най-популярния и конкурентен спорт - България разполага с изключително талантливо поколение сред девойките. Ако през следващите години успеем да обезпечим тяхното спортно-техническо развитие, с присъствието на ГМ Антоанета Стефанова като техен капитан, бихме могли да разчитаме на престижни класирания в състезания от най-високо международно ниво, включително на шахматната Олимпиада.

SalimovaTonchevaAntova 1

ЗАВЪРШИХА ДЪРЖАВНИТЕ ИНДИВИДУАЛНИ УЧИЛИЩНИ ПЪРВЕНСТВА 2020

ЗАВЪРШИХА ДЪРЖАВНИТЕ ИНДИВИДУАЛНИ УЧИЛИЩНИ ПЪРВЕНСТВА 2020

От 24 до 27 септември 2020 г. във Висшето училище по мениджмънт на град Добрич се проведоха за трети път Държавни индивидуални училищни първенства за ученици до 7, 9, 11, 13, 15 и 17 години.

Бяха излъчени следните шампиони:

Момчета до 7 г. (11 състезатели):

  1. Никола Бойчев, Варна, Варна
  2. Борислав Желязков, Варна, Варна
  3. Виктор Стоянов, Етър, Велико Търново

Момчета до 9 г. (15 състезатели):

  1. Георги Димитров, ЦСКА, София
  2. Александър Атанасов, Славия, София
  3. Божидар Николов, Рицар, София

Момчета до 11 г. (20 състезатели):

  1. Лев Беленкий, Варна, Варна
  2. Симеон Станев, Енергия 21, Добрич
  3. Майкъл Григоров, Ан Пасан, София

Момчета до 13 г. (10 състезатели):

  1. Валентин Данов, Рицар, София
  2. Михаил Мързаков, Варна, Варна
  3. Момчил Петров, Одесос, Варна

Младежи до 15 г. (5 състезатели):

  1. Никола Димов, Славия, София
  2. Николай Радулов, Траяна - 2011, Стара Загора
  3. Симеон Андреев, Одесос, Варна

Младежи до 17 г. (4 състезатели):

  1. Момчил Петков, Енергия 21, Добрич
  2. Даниел Стоянов, Каиса, Варна
  3. Никола Нешев, Траяна - 2011, Стара Загора

Момичета до 7 г. (3 състезателки):

  1. Александра Генчева, Одесос, Варна
  2. Ния Малчева, Казанлък 21, Казанлък
  3. Габриела Георгиева, Енергия 21, Добрич

Момичета до 9 г. (3 състезателки):

  1. Ралица Аршинкова, Ан Пасан, София
  2. Калина Шипкова, Казанлък 21, Казанлък
  3. Християна Кирилова, Казанлък 21, Казанлък

Момичета до 11 г. (7 състезателки):

  1. Йоана Кръстева, Елит, София
  2. Ева Славева, Ан Пасан, София
  3. Надежда Маринова, Енергия 21, Добрич

Момичета до 13 г. (5 състезателки):

  1. Ивелина Христова, ШАХ XXI, София
  2. Боряна Аршинкова, Ан Пасан, София
  3. Вяра Георгиева, Енергия 21, Добрич.

Девойки до 15 г. (3 състезателки):

  1. Ася Григорова, Ивис Плюс, София
  2. Валентина Димитрова, Каиса, Варна
  3. Мария Егова, Енергия 21, Добрич.

Девойки до 17 г. (0 състезателки).

Повече информация: http://chess-results.com/tnr534951.aspx?lan=1&art=0

ПЪРВЕНСТВО НА ЕС 2020 В КОУТИ НАД ДЕСНОУ, ЧЕХИЯ

ПЪРВЕНСТВО НА ЕС 2020 В КОУТИ НАД ДЕСНОУ, ЧЕХИЯ

СРЕБЪРЕН МЕДАЛ ЗАВОЮВА ДЕЯН-САМУИЛ КОСТОВ НА ПЪРВЕНСТВОТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В КОУТИ НАД ДЕСНОУ, ЧЕХИЯ

EUYCC2020На първенството на Европейския съюз, което традиционно се провежда в планинския чешки курорт Коути Над Десноу под патронажа на ЕШС, през 2020 г. участваха едва трима български шахматиста. Въпреки тежката епидемична обстановка, от 14 до 22 август 2020 форумът събра 103 участника до 14 г. – представители на 9 страни-членки на ЕС.

Състезанията протичат в 4 възрастови групи – до 8, 10, 12 и 14 години, като българското участие тази година беше при момчетата до 14 г. и до 10 г.: CM Деян-Самуил Костов (14 г.), Кирил Костов (13 г.) и Троян Костов (10 г.). И тримата братя са състезатели на ШК „Шах XXI”, гр. София.

Кмс Деян-Самуил Костов завоюва сребърния медал в групата до 14 г. с актив от 6,5 т. след изиграни 9 кръга. Той реализира 5 победи, 3 ремита (в това число с победителя в групата) и допусна само една загуба. Кирил Костов финишира с 4,5 точки на 13то място. Шампион на ЕС до 14 г. за 2020 г. е чешкият състезател FM Ричард Сталмах (8 т.).

При момчетата до 10 г. Троян Костов завърши на 25то място с 3,5 точки.

Повече информация: http://chess-results.com/tnr531988.aspx?lan=24&art=25&fedb=BUL&fed=ROU&turdet=YES&flag=30

 Фотогалерия: https://sachysvetla.rajce.idnes.cz/EUYCC_2020/#

https://sachysvetla.rajce.idnes.cz/EUYCC_2020_Players/

 

ДОП ПО ШАХМАТ ЗА МОМЧЕТА И МОМИЧЕТА ДО 10 И 14 Г. И ЗА ЮНОШИ И ДЕВОЙКИ ДО 18 Г.

ДОП ПО ШАХМАТ ЗА МОМЧЕТА И МОМИЧЕТА ДО 10 И 14 Г. И ЗА ЮНОШИ И ДЕВОЙКИ ДО 18 Г.

dop deca2020 1От 1 до 6 септември 2020 г. в комплекса Аквалайф в гр. Кранево се проведоха Държавните отборни първенства по класически шахмат, ускорен шахмат и блиц за момчета и момичета до 10 и 14 г. и за юноши и девойки до 18 г. Организатор на първенството са БФШ 1928 и ШК „Каиса“, гр. Варна.

В надпреварата по класически шахмат се включиха общо 42 отбора - представители на 18 шахматни клуба в страната; по ускорен шахмат – 45 отбора от  19 клуба; по блиц – 44 отбора от 18 клуба.

По състезателни групи разпределението е следното:

Класика: B10 - 6 отбора, B14 - 10 отбора, B18 - 8 отбора, G10 - 4 отбора, G14 - 9 отбора, G18 - 5 отбора.

Ускорен: B10 - 6 отбора, B14 - 12 отбора, B18 - 9 отбора, G10 - 4 отбора, G14 - 9 отбора, G18 - 5 отбора

Блиц: B10 - 6 отбора, B14 - 12 отбора, B18 - 8 отбора, G10 - 4 отбора, G14 - 9 отбора, G18 - 5 отбора

Отборните медалисти за 2020 г. са както следва:

  • момчета до 10 г.:

Класика: ШК "ВАРНА-1" Варна, ШК "ЦСКА" София, ШК "Ан Пасан" София

Ускорен шахмат: ШК "ВАРНА-1" Варна, ШК "ЦСКА" София, ШК "ВАРНА-2" Варна

Блиц: ШК "ВАРНА-1" Варна, ШК "ЦСКА" София, ШК "ВАРНА-2" Варна

  • момчета до 14 г.:

Класика: ШК "ЕТЪР" Велико Търново, ШК "ПЛОВДИВ" Пловдив, ШК "СЛАВИЯ" София

Ускорен шахмат: ШК "ЕТЪР" Велико Търново, ШК "СЛАВИЯ" София, ШК "ПЛОВДИВ" Пловдив

Блиц: ШК "СЛАВИЯ" София, ШК "ЕТЪР" Велико Търново, ШК "ПЛОВДИВ" Пловдив

  • юноши до 18 г.:

Класика: ШК "ШАХ XXI" София, ШК "ЧЕСБОМБ" Пловдив, ШК "МИХАИЛ ТАЛ" Червен Бряг

Ускорен шахмат: ШК "ЧЕСБОМБ" Пловдив, ШК "ШАХ XXI" София, ШК "КАИСА" Варна

Блиц: ШК "МИХАИЛ ТАЛ" Червен Бряг, ШК "ВИКТОРИ" Благоевград, ШК "ГЕБЕДЖЕ" Белослав

  • момичета до 10 г.:

Класика: ШК "АН ПАСАН" София, ШК "ПЛОВДИВ" Пловдив, ШК "ОДЕСОС" Варна

Ускорен шахмат: ШК "АН ПАСАН" София, ШК "ПЛОВДИВ" Пловдив, ШК "ОДЕСОС" Варна

Блиц: ШК "ПЛОВДИВ" Пловдив, ШК "АН ПАСАН" София, ШК "ОДЕСОС" Варна

  • момичета до 14 г.:

Класика: ШК "АН ПАСАН" София, ШК "ЦСКА-1" София, ШК "БУРГАС 64" Бургас

Ускорен шахмат: ШК "ЦСКА-1" София, ШК "АН ПАСАН" София, ШК "БУРГАС 64" Бургас

Блиц: ШК "АН ПАСАН" София, ШК "ЦСКА-1" София, ШК "БУРГАС 64" Бургас

  • девойки до 18 г.:

Класика: ШК "МИХАИЛ ТАЛ" Червен Бряг, ШК "СПАРТАК ПЛЕВЕН XXI" Плевен, ШК "ПЛОВДИВ" Пловдив

Ускорен шахмат: ШК "СПАРТАК ПЛЕВЕН XXI" Плевен, ШК "МИХАИЛ ТАЛ" Червен Бряг, ШК "ВИКТОРИ" Благоевград

Блиц: ШК "МИХАИЛ ТАЛ" Червен Бряг, ШК "СПАРТАК ПЛЕВЕН XXI" Плевен, ШК "КАИСА" Варна

Честито на отборите – Държавни шампиони! Честито на отборите-медалисти!

Повече информация за първенството може да намерите тук: http://chess-results.com/tnr532930.aspx?lan=1&art=0

ДИП ЗА МОМЧЕТА И МОМИЧЕТА ДО 8 И 10 Г.

ДИП ЗА МОМЧЕТА И МОМИЧЕТА ДО 8 И 10 Г.

medalistiОт 9 до 14 август 2020 г. в гр. Априлци се проведоха Държавните индивидуални първенства по класически шахмат за момчета и момичета до 8 и 10 г. Организатор на първенството са БФШ 1928 със съдействието на шахматен клуб „Асеневци“, гр. Велико Търново.

Контролата за игра беше 90 минути за цялата партия плюс добавка 30 сек. на ход, започвайки от първия.

В надпреварата взеха участие общо 66 състезатели – представители на 24 шахматни клуба в страната. Сред тях момчетата са 46, момичетата - 20.

Най-многобройна и тази година беше групата на момчетата до 10 г. с 25 участника.

 

Медалистите за 2020 г. от най-значимото състезание от ДСК за годината са както следва:

- при момчетата до 8 г.: Шампион и златен медал за Калоян Пантев от ШК «Рицар», София; второ място и сребърен медал за Георги Младенов от ШК «Славия», София; трето място и бронзов медал за Божидар Михайлов от ШК «Пловдив», Пловдив.

- при момчетата до 10 г.: Шампион и златен медал за Данаил Попзафиров от ШК «Елит», София; второ място и сребърен медал за Емил Узунов от ШК «Ан Пасан», София; трето място и бронзов медал за Петър Григоров от ШК «Ивис-Плюс», София.

- при момичетата до 8 г.: Шампионка и златен медал за Александра Пехливанова от ШК «Пловдив», Пловдив; второ място и сребърен медал за Цветелина Атанасова от ШК «Михаил Тал», Червен Бряг; трето място и бронзов медал за София Ламбова от ШК «Ивайловград», Ивайловград.

- при момичетата до 10 г.: Шампионка и златен медал за Цветина Атанасова, СКШ «Асеновец 2006», Асеновград; второ място и сребърен медал за Елеонора Валентинова от ШК «ЦСКА», София; трето място и бронзов медал за Фабияна Костадинова от ШК «Траяна 2011», Стара Загора.

Честито на медалистите!

Съгласно Наредбата за провеждане на състезанията от държавния спортен календар през 2020 година, всички държавни индивидуални шампиони за 2020 година са освободени от такси за трите подготвителни турнира от ДСК за 2020 г., а именно:

- Международен турнир „Тетевен” – 2020 г.

- Международен турнир мемориал „Кесаровски – Станчев” – 2020 г.

- Международен турнир мемориал „Георги Трингов” – 2021 г.

Съгласно регламента на ДИП, Шампионите за момчета и момичета до 08 и 10 години по класически шахмат получават квота за участие на Световно първенство (в своята възрастова група), което ще се проведе в Батуми, Грузия (18-31.10.2020 г.). Предвид пандемията от Ковид-19 обаче никой не може да се ангажира със становище дали това първенство ще се проведе в съответствие с предварително утвърдения календар.

Пожелаваме успех на международните състезания, на които шампионите ще представляват България!

Поздравления за треньорските щабове и родителите им!

Повече информация за първенството може да намерите тук: http://chess-results.com/tnr531388.aspx?lan=24&art=1&turdet=YES

МЕДАЛИСТИ ОТ СВЕТОВНИ И ЕВРОПЕЙСКИ ИНДИВИДУАЛНИ ПЪРВЕНСТВА ОТ 2010 г. ДО МОМЕНТА

 

 

БЮЛЕТИН

Призови места ДЮШ 2019 г.
ПРОЧЕТИ
 

БЮЛЕТИН

Призови места ДЮШ 2018 г.
ПРОЧЕТИ
 

БЮЛЕТИН

Призови места ДЮШ 2017 г.
ПРОЧЕТИ
 

 

БЮЛЕТИН

Призови места ДЮШ 2016 г.
ПРОЧЕТИ
 

БЮЛЕТИН

Призови места ДЮШ 2015 г.
ПРОЧЕТИ
 

БЮЛЕТИН

Призови места ДЮШ 2014 г.
ПРОЧЕТИ

 

ПРЕДСТОЯЩИ ШАХМАТНИ ТУРНИРИ

Отваря се в нов прозорец в категория "Предстоящи турнири"
РАЗГЛЕДАЙ

ТУРНИРИ ОТ ДЪРЖАВЕН СПОРТЕН КАЛЕНДАР

Отваря се в нов прозорец в категория "Държавен календар"
РАЗГЛЕДАЙ

МЕЖДУНАРОДЕН ШАХМАТЕН КАЛЕНДАР

Отваря се в нов прозорец в категория "Международен календар"
РАЗГЛЕДАЙ

КЛАСИРАНИЯ ПО МЕДАЛИ ОТ СВЕТОВНИ ПЪРВЕНСТВА ЗА ДЕЦА И ЮНОШИ ОТ 8 ДО 18 г. ОТ 2О10 г. НАСАМ

 

 

Структура на КДЮШ

Стефан Стойнов - Председател на КДЮШ

Владимир Димитров - Член на КДЮШ

Красимир Русев - Член на КДЮШ

Владимир Георгиев - Член на КДЮШ

Електронен адрес за кореспонденция

duchess.bulchess.com 

 

© 2021 Детско-Юношески Шахмат към Българска Федерация по шахмат 1928. Всички права запазени. Designed