ЗА СМИСЪЛA И ПОЛЗАТА ОТ ДЕТСКИТЕ ШАХМАТНИ ЛАГЕРИ
През последните 10-15 години с нарастваща популярност сред родителите и децата са шахматните лагери. Провеждани през ваканциите на курортни места от все повече клубове и треньори не само у нас, а и по света, те са многофункционални. В тази статия разглеждаме лагерите само и единствено като част от целия цикъл от подготовка на младите шахматисти, а не като самоцелно екскурзионно летуване. Така, според нас, трябва да бъдат разглеждани те както от състезатели, участващи в тях, така и от техните родители и треньори.
Тук ще се спрем на значението на тези лагери, провеждани за деца на 5-12 годишна възраст. От една страна, дават възможност на децата да развият безспорно важни във възрастта 5-8 години умения, като подпомагат тяхната социализация.
От друга, съчетанието на активни занимания със спорт е от несъмнена полза за цялостното физическо укрепване на детския организъм.
Както е добре известно, състезателният ден на един шахматен турнир е с продължителност от над 4 часа, а включвайки и подготовка за партията, може да достигне и доста повече. Физическата издръжливост е задължителна за постигане на успех в съвременния шахмат. Съчетанието на тези спортни занимания с шахматни тренировки е залог за бъдещите успехи за малките шахматисти. Правилното дозиране на физическите и умствени натоварвания е един от важните компоненти за формиране на шахматна издържливост.
Системните занимания със спорт и в частност с шахмат предполагат освен целенасоченост и упоритост, състезателят да спазва спортен режим и дисциплина. Тези качества се формират много по-удачно в колективна среда. Немалко значение за този процес има авторитетът и личният пример на ръководителите и треньорите на лагера. Всичко по-горе казано се отнася със същото значение и за здравословното хранене и начин на живот по време на целия лагер.
Що се отнася до шахматното развитие на децата, в рамките на подобен лагер е необходим частично индивидуален подход в зависимост от възрастта и конкретните потребности от развиване и укрепване на различни шахматни умения. В съчетание с колективната форма на вътрешни турнири, конкурси и викторини, децата имат възможност да покажат усвоеното в реална конкурентна среда.
За формирането на силен състезател много популярна е теорията за необходимостта от 10 000 часа качествени учебно-тренировъчни и състезателни занимания във всяка една сложнопознавателна дейност. Ако приемем за установен факт, че понятието „силен състезател” в съвременния шахмат се припокрива като минимум с титлата „международен гросмайстор”, нека се опитаме да изчислим тези часове. Така ще обосновем необходимостта от ранно започване на системни шахматни тренировки, неразделна част от които са и детските шахматни лагери.
5-7 год. възраст – средно 1 час дневно = 1080 часа до 7 г.
8-9 год. възраст – средно 2 час дневно = 1440 + 1080 = 2530 часа до 9 г.
10-11 год. възраст – средно 3 час дневно = 2160 + 2530 = 4690 часа до 11 г.
12-13 год. възраст – средно 3,5 час дневно = 2520 + 4690 = 7210 часа до 13 г.
14-15 год. възраст – средно 4 час дневно = 2880 + 7210 = 10 990 часа до 15 г.
*всички изчисления са направени при 1 година = 360 дни
Следователно, при следване на подобен график сме в правото си да очакваме на 16-годишна възраст да имаме силен професионален състезател, и в същото време няма защо да се учудваме, че нямаме българин, станал гросмайстор на 16 г. За сравнение вижте таблицата:
В заключение искам да благодаря на всички участници в лагера на Шахматен клуб „Елит” и на техните родители. Заедно споделяме ценности, които ще ни помогнат да продължим успешно напред. Безусловната подкрепата на НСА „Васил Левски“ бе от решаващо значение за успешното му провеждане!
ШК ЕЛИТ
https://dush.bulchess.com/index.php/news-rss/news-2019/19-news/news-2019/107-lageri.html#sigProId39f7ae2ed1